вівторок, 12 листопада 2024 р.


Сивий голуб українського гумору

Остап Вишня – неймовірно популярна собистість, письменник рекордних – мільйонних тиражів, твори якого знали навіть неписьменні. У нього дуже важка доля, але й після 10 років каторги не перестав він “усміхатись” та працювати. Народився 13 листопада 1889 року на Полтавщині в містечку Груні в незаможній в багатодітній родині. Справжнє ім’я письменника – Павло Михайлович Губенко.

Рано навчився читати, до школи пішов, коли йому не виповнилося й 6 років. Закінчивши двокласну школу у Зінькові. Мріяв стати вчителем, але через брак коштів його відправили навчатися до Київської військово-фельдшерської школи.  Під час Першої світової війни працював у хірургічному відділенні Південно-Західної залізнці. На 1919-й був  начальником медично-санітарного управління Міністерства залізниць УНР.  Там він зблизився з багатьма офіцерами Української Галицької армії та Дієвої Армії УНР  Більшовики двічі заарештовували Остапа Вишню. 1934-го засудили до 10 років таборів за «терористичну змову». Покарання відбував в Ухтимсько-печорському таборі. 1937-го його мали розстріляти. Для цього етапували до іншого табору через річку Печору. Оскільки крига вкрила річку, заарештованих довго не могли доправити до місця призначення. За цей час начальника табору розстріляли, а наказ про страту Остапа Вишні загубився.           1943-го Остапа Вишню звільнили.                                                                                   Остап Вишня вважається засновником нового жанру в українській літературі – усмішки. Він писав: «Хоч «фейлетон» уже й завоював у нас повне право на життя, та, на мою думку, слово «усмішка» більш українське від «фейлетону». Його гумористичні твори були надзвичайно популярними серед народу. Задля того, щоб читати Вишню, багато неписьменних селян прагнули ліквідувати свою неграмотність,  вчились читати українською мовою. 

Значна частина газетних «усмішок» письменника видавалась окремими збірками великими тиражами по декілька разів. Тільки за 1928 рік вийшло 25 збірок «Вишневих усмішок», а 1928 року було видано чотиритомне видання вибраних усмішок. Загалом ще за життя письменника світ побачило понад 100 збірок його творів. Лише до початку 1930 року тираж книжок Вишні доходив до двох мільйонів – нечуваної для тих часів цифри. 

Провідною темою усієї творчості письменника було розвінчання вад людини і суспільства. Його усмішкам притаманні такі ознаки, як дотепність, іронічність. Він майстерно володів літературною і народною мовою, міським жаргоном.Творчість гумориста надихалась такими великими поняттями, як народ і людина.                                                                                              До ювілею письменника в Михнівській сільській бібліотеці діє книжкова виставка «Сивий голуб українського гумору»


Немає коментарів:

Дописати коментар